درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی | مطالعه موردی | کلاس اینترنتی ما (مومکا)

کلاس اینترنتی ما ( مومکا ) – متن کتاب درسی و سوالات متن درس و امتحانی و آموزش کامل و پاسخ فعالیت ها و گام به گام درس بیستم کتاب مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی تحت عنوان مطالعه ی موردی که در مورد کشورهای ترکیه و افغانستان است در زیر آورده شده است. امید است که از آن بهره گرفته و استفاده لازم را ببرید.

درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی مطالعه ی موردی (متن و توضیح درس)

همان‌ طور که می‌دانید ایران با کشورهای مختلفی همسایه است. در این درس یک همسایه‌ی شرقی و یک همسایه‌ی غربی را برای مطالعه انتخاب کرده‌ایم. این مطالب را مطالعه کنید و به فعّالیت‌ها پاسخ دهید.

معرفی کشور ترکیه

ترکیه در دوره‌های مختلف تاریخی، فراز و نشیب‌های زیادی داشته است. در گذشته‌های دور این سرزمین به تصرّف امپراتوری هخامنشی در آمده بود. ترکیه سال‌ها تحت نفوذ امپراتوری روم شرقی بود. بعدها در دوره‌ی اسلامی مرکز امپراتوری عثمانی شد. به همین دلیل در این کشور آثار و بناهای تاریخی زیادی از هر دوره به جا مانده است.

مسجد ایاصوفیه که امروزه به موزه تبدیل شده است و مسجد سلطان احمد در استانبول از بناهای باشکوه این کشور هستند.

ترکیه از کشورهایی است که همه ساله، هم به دلیل مناطق طبیعی زیبا و سواحل آفتابی و هم بناهای تاریخی، گردشگران زیادی را از سراسر جهان جذب می‌کند.

این کشور از راه گردشگری درآمد زیادی به دست می‌آورد.

 • موقعیت مکانی: قسمت بیشتر آن در جنوب غربی آسیا و قسمت کوچکی از آن در قاره‌ی اروپا است.
 • ناهمواری: بیشتر نواحی آن کوهستانی و در کناره‌های دریاها، پست و جلگه‌ای است.
 • آب و هوا: در سواحل، ملایم و مرطوب
 • مساحت: 782 هزار کیلومترمربّع
 • جمعیت: 73 میلیون نفر 65 درصد شهرنشین
 • پایتخت: آنکارا
 • زبان رسمی: ترکی (استانبولی)
 • دین: اسلام
 • شهرهای مهم: استانبول، آنکارا، ازمیر، آدانا، بورسا
 • واحد پول: لیر

جاذبه های گردشگری و فرهنگی کشور ترکیه - درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی - کلاس اینترنتی ما - مطالعه موردی - مومکا - moeka.ir نقشه کشور ترکیه - درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی - کلاس اینترنتی ما - مطالعه موردی - مومکا - moeka.ir نقشه کشور ترکیه - درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی - کلاس اینترنتی ما - مطالعه موردی - مومکا - moeka.ir جاذبه های گردشگری و فرهنگی کشور ترکیه - درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی - کلاس اینترنتی ما - مطالعه موردی - مومکا - moeka.ir مسجد ایا صوفیه - استانبول - کشور ترکیه - درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی - کلاس اینترنتی ما - مطالعه موردی - مومکا - moeka.ir مسجد سلطان احمد - استانبول - کشور ترکیه - درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی - کلاس اینترنتی ما - مطالعه موردی - مومکا - moeka.ir

معرفی کشور افغانستان

افغانستان از دیرباز به دلیل قرار گرفتن در مسیر جادّه‌ی ابریشم، محل پیوند فرهنگ‌های گوناگون بوده است. در این منطقه، شاعران و نویسندگان و دانشمندان بزرگی تحت تأثیر فرهنگ اسلامی نمایان شده‌اند.

در افغانستان بناهای تاریخی مهمّی وجود دارد که از نظر معماری بسیار باشکوه هستند. مسجد آبی در مزار شریف، درّه‌ی بامیان و مناره‌ی جم از مکان‌های تاریخی و دیدنی معروف در این کشور هستند.

از چند دهه‌ی پیش مردم افغانستان جنگ‌ها و مشکلات زیادی را تحمّل کرده‌اند. ابتدا ارتش شوروی این کشور را اشغال کرد. مجاهدان افغانی، اشغالگران را از خاک خود بیرون کردند؛ امّا حکومت طالبان روی کار آمد و خرابی‌های زیادی در این کشور به بار آورد. سپس این کشور به اشغال نظامی آمریکا درآمد. هم اکنون مردم افغانستان آرزو دارند و تلاش می‌کنند که مشکلات را از میان بردارند و کشورشان را بسازند.

 • موقعیت مکانی: در آسیای میانه قرار دارد و محصور در خشکی است.
 • ناهمواری: بیشتر نواحی آن کوهستانی است.
 • آب و هوا: زمستان‌های سرد وتابستان‌های گرم (قارّه‌ای)
 • مساحت: ٦٥٢ هزار کیلومترمربّع
 • جمعیت: حدود ٣٠ میلیون نفر ٢١ درصد شهرنشین
 • پایتخت: کابل
 • زبان رسمی: فارسی دری و پشتو
 • دین: اسلام
 • شهرهای مهم: کابل، قندهار، مزارشریف، جلال آباد
 • واحد پول: افغانی

نقشه کشور افغانستان - درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی - کلاس اینترنتی ما - مطالعه موردی - مومکا - moeka.ir جاذبه های گردشگری و فرهنگی کشور افغانستان - درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی - کلاس اینترنتی ما - مطالعه موردی - مومکا - moeka.ir جاذبه های گردشگری و فرهنگی کشور افغانستان - درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی - کلاس اینترنتی ما - مطالعه موردی - مومکا - moeka.ir مسجد آبی - مزار شریف - کشور افغانستان - درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی - کلاس اینترنتی ما - مطالعه موردی - مومکا - moeka.ir مناره ی جم - کشور افغانستان - درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی - کلاس اینترنتی ما - مطالعه موردی - مومکا - moeka.ir مناره ی جم - کشور افغانستان - درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی - کلاس اینترنتی ما - مطالعه موردی - مومکا - moeka.ir

درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی مطالعه ی موردی (پاسخ فعالیت ها)

گام به گام مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی

پاسخ فعالیت های درس بیستم مطالعات اجتماعی ششم


پاسخ فعّالیت 1 درس بیستم مطالعات اجتماعی ششم (صفحه‌ی 104 کتاب درسی)


مقایسه کنید:

 • ترکیه به کدام کشورها و دریاها دسترسی دارد؟ افغانستان چطور؟

در اطراف ترکیه دریای سیاه، مرمره، اژه و مدیترانه قرار دارد. همچنین ترکیه به کشورهای گرجستان، ارمنستان، عراق، سوریه و بلغارستان دسترسی دارد و با آن‌ها همسایه است.

افعانستان به دریا راه ندارد و این کشور به کشورهای ایران، ترکمنستان، تاجیکستان، چین و پاکستان دسترسی دارد و با آنها همسایه است.

 • به نظر شما کدام کشور، موقعیت مکانی بهتری دارد؟ چرا؟ دلیل بیاورید.

ترکیه؛ زیرا از جهات مختلف به چهار دریا دسترسی دارد و همچنین از نظر موقعیت جغرافیایی در جای بسیار مناسبی قرار گرفته است چرا که اروپا را به آسیا متصل می کند.

 • آب و هوای ترکیه و افغانستان را با هم مقایسه کنید.

ترکیه در بیش‌تر نواحی، آب و هوای سرد کوهستانی دارد و در سواحل ملایم و مرطوب است.

افغانستان زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم (قارّه‌ای) دارد.

 • جمعیت ترکیه و افغانستان را با هم مقایسه کنید.

ترکیه 72 میلیون نفر جمعیت دارد که 65 درصد آن‌ها شهرنشین هستند امّا افغانستان 30 میلیون نفر جمعیت دارد که 21 درصد آن‌ها شهرنشین هستند.

 • ترکیه و افغانستان چه اشتراکاتی با هم دارند؟

اکثر مردم افغانستان و درصد زیادی از مردم ترکیه مصلمان هستند. به دلیل ادبیات و تاریخ غنی هر دو کشور دارای نویسندگان، شاعران، دانشمندان و بناهای فرهنگی و تاریخی بسیاری هستند.

از نظر آب و هوایی نیز اکثر بخش های ترکیه و افغانستان کوهستانی و سرد است.

 • از نظر فرهنگی (دین، زبان، بناهای تاریخی) ترکیه و افغانستان را با هم مقایسه کنید.

دین مردم ترکیه و مردم افغانستان اسلام است.

زبان مردم ترکیه، ترکی (استانبولی) و زبان مردم افغانستان فارسی دری و پشتو است.

مسجد ایاصوفیه و مسجد سلطان احمد از بناهای باشکوه ترکیه هستند.

مسجد آبی در مزار شریف، دره‌ی بامیان و مناره‌ی جم از مکان‌های تاریخی و دیدنی معروف در افغانستان است.

 • چرا با اینکه در افغانستان بناهای تاریخی و مکان‌های دیدنی وجود دارد در این کشور گردشگری رونقی ندارد؟

سالیان زیادی است که مردم افغانستان جنگ و مشکلات زیادی را تحمّل کرده‌اند. ابتدا اشغال افغانستان توسط ارتش شوروی، سپس حکومت طالبان و خرابی‌های زیادی که به بار آورد و در آخر اشغال نظامی این کشور به وسیله‌ٔ آمریکا باعث شده آرامش و امنیت و امکانات لازم برای رونق گردشگری در این کشور وجود نداشته باشد.

 • چرا عدّه‌ای از مردم کشور افغانستان به کشورهای دیگر از جمله ایران مهاجرت کرده‌اند؟ شما برای مردم افغانستان چه آرزویی دارید؟

جنگ های طولانی و ویرانگر، عدم وجود امنیت و نبود شغل و درآمد کافی و فقر باعث مهاجرت افغانی‌ها به کشورهای دیگر از جمله ایران شده است. حدودا 5 میلیون افغانی در ایران ساکن هستند.

آرزویم سلامتی این عزیزان است و این که کشورشان آرام و امن شود تا بتوانند به کشور خود بازگردند. 


پاسخ فعّالیت 2 درس بیستم مطالعات اجتماعی ششم (صفحه‌ی 104 کتاب درسی)


یکی از دو فعّالیت زیر را انتخاب کنید و انجام دهید.

الف) فرض کنید دوستی در یکی از کشورهای همسایه دارید که می‌خواهد به ایران سفر کند و از شما خواسته است درباره‌ٔ ایران برایش توضیح دهید. نامه‌ای در کاربرگه‌ی شماره‌ی ٢٥ به او بنویسید و کشور خود را معرّفی کنید.

معرفی کشورم ایران به دوستم که در یکی از کشورهای همسایه زندگی می کند.

به نام خالق زیبایی ها

دوست خوبم 

         سلام

می‌دانی که سرزمین‌های ما با یکدیگر همسایه‌اند و لازم است همسایگان، بیشتر همدیگر را بشناسند. حال من می‌خواهم کشورم ایران را بیشتر به تو معرّفی کنم. سرزمین ما دارای تنوّع آب‌ و هوایی است. خلیج‌فارس که با عمق‌کم در جنوب ایران قرار گرفته، برای غوّاصی و صید ماهی جای بسیار زیبایی است که رنگ آن به آبی نیلگون می‌زند و در هنگام غروب، زیبایی‌اش صد چندان می‌شود. از شهر اصفهان برایت بگویم که به خاطر آثار زیبای تاریخی و بزرگی‌اش به نصف جهان معروف است و از جنگل‌های شمال کشورم بگویم که توصیف نشدنی است.

از جاده‌ی اسالم به خلخال که وقتی از آن عبور می‌کنی گویی در بهشت خداوندی قرار گرفته ای. از آب‌های گرم سرزمینم که به صورت جوشان از دل سهند و سبلان بیرون می‌زند. تاریخ کشور من به هزاران سال قبل برمی‌گردد و روزگاری یک امپراطوری محسوب می‌شد. مردم کشور من یکتاپرست بوده‌اند و با ظهور دین اسلام مسلمان شده‌اند. آسمان علم و دانش کشورم ستارگان زیادی چون خیام، دکتر حسابی، ابوریحان، ابن‌سینا و جابر‌بن حیان دارد که هر کدام از آنها چراغ راه علم و دانش بوده‌اند. اگر یک بار به کشورم سفر کنی، مطمن باش پشیمان نمی‌شوی و دوست داری دوباره سفر کنی. در ضمن، مردم کشورم خیلی مهمان نواز هستند. من منتظر شما می‌مانم.

پاسخ و جواب کاربرگه ی 25- درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی - کلاس اینترنتی ما - مطالعه موردی - مومکا - moeka.ir


برای مشاهده پاسخ این سوال و همچنین سایرکاربرگه ها می توانید به صفحه حل کاربرگه ها مراجعه کنید ⇐ ورود به صفحه


ب) به طور گروهی با کمک معلّم و استفاده از کتابخانه‌ی مدرسه یا سایر منابع درباره‌ی یکی از کشورهای همسایه، مطالبی جمع آوری و یک روزنامه دیواری درست کنید. در روزنامه‌ی خودتان نقشه و تصاویری از آن کشور به کار ببرید.

پاسخ پیشنهادی: می‌توانید کشور عراق را انتخاب کنید، زیرا تعداد کسانی که به این کشور سفر کرده‌اند، زیاد هستند و می‌توانید ار آنها کمک بگیرید.

بخشی از اطّلاعاتی که برای تهیّه این روزنامه دیواری نیاز است، عبارت است از:

 • موقعیت مکانی: در آسیای میانه قرار دارد؛ ناهمواری: بخش بزرگ عراق صحراست، مرز ساحلی کوچکی با خلیج فارس دارد و قسمت‌های شمالی آن عمدتاً کوهستانی است.
 • آب و هوا: (به جز شمال کشور) عمدتاً صحرایی است با زمستان‌های خنک و گاه سرد و تابستان‌های خشک و گرم
 • مساحت: حدود ۴۳۷ هزار کیلو متر مربع
 • جمعیت: حدود 37 میلیون نفر
 • پایتخت: بغداد
 • زبان رسمی: عربی
 • دین: اسلام
 • شهر‌های مهم: بغداد، نجف، کربلا، موصل و اربیل
 • واحد پول: دینار

نقشه کشور عراق - درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی - کلاس اینترنتی ما - مطالعه موردی - مومکا - moeka.ir بین الحرمین - کربلا - کشور عراق - درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی - کلاس اینترنتی ما - مطالعه موردی - مومکا - moeka.ir بین الحرمین - کربلا - کشور عراق - درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی - کلاس اینترنتی ما - مطالعه موردی - مومکا - moeka.ir طاق کسرا یا ایوان مدائن- کشور عراق - درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی - کلاس اینترنتی ما - مطالعه موردی - مومکا - moeka.ir برج نمرود شهر نمرود بابل - کشور عراق - درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی - کلاس اینترنتی ما - مطالعه موردی - مومکا - moeka.ir

درس بیستم مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی مطالعه ی موردی (سوالات متن درس)

سوالات درس به درس مطالعات اجتماعی ششم

سوالات متن درس بیستم مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی – مطالعه ی موردی


1- ترکيه به کدام کشورها و درياها دسترسي دارد؟

ترکیه به دریای سیاه و دریای مدیترانه و دریای مرمره و اژه دسترسی دارد و همچنین با کشور های سوریه، عراق، ایران، ارمنستان، گرجستان و بلغارستان همسایه است

2- افغانستان به کدام کشورها و درياها دسترسي دارد؟

افغانستان به دریا راه ندارد و با کشور های ایران، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، چین و پاکستان همسایه است.

3- به نظر شما کدام کشور ترکیه و افغانستان موقعيت مکاني بهتری دارد؟ چرا؟

ترکیه زیرا به چهار دریا دسترسی دارد.

4- آب و هوا ترکيه و افغانستان را با هم مقايسه کنيد؟

ترکیه بیشتر آب و هوای سرد و کوهستانی دارد زیرا بر روی فلات آناتولی قرار دارد. ترکیه در قسمت سواحل از آب هوای ملایم و مرطوب بر خوردار است امّا افغانستان زمستان های سرد و تابستان های گرم دارد

5- جمعيت ترکيه و افغانستان را با هم مقايسه کنيد.

ترکیه 73 میلیون جمیعت دارد که بیش از نیمی از آن ها شهر نشین هستند و افغانستان 30 میلیون نفر جمیعت دارد که کمی بیش از 20 در صد آن ها شهر نشین هستند

6- از نظر فرهنگي (دين ، زبان، بناهای تاريخي) ترکيه و افغانستان را با هم مقايسه کنيد.

دین رسمی هر دو کشور اسلام است.

زبان مردم ترکی ، ترکی استانبولی و زبان مردم افغانستان فارسی دری و پشتو است.

از بنا های تاریخی ترکیه مسجد ایا صوفیه و مسجد سلطان احمد را می توان نام برد و از بناهای تاریخی افغانستان مسجد آبی در مزار شریف و درّه بامیان و مناره جم را می توان نام برد.

7- چرا با آن که در افغانستان بناهای تاريخي و مکان های ديدني وجود دارد، در اين کشور گردشگری رونقي ندارد؟

زیرا حدوداً از سی سال پیش تا به حال مردم افغانستان جنگ های زیادی را دیده اند. ابتدا اشغال افغانستان توسط شوروی سابق سپس جنگ های داخلی و بعد ظهور طالبان و در ادامه اشغال شدن توسط نیروهای آمریکایی که باعث شده این کشور امنیت و ثبات اقتصادی نداشته باشد.

8- به نظر شما چرا عده ای از مردم کشور افغانستان به کشورهای ديگر از جمله ايران مهاجرت کرده اند؟

سالهای طولانی جنگ و نبود امنیت و از بین رفتن زیر بناهای اقتصادی این کشور باعث شده که بسیاری از مردم این کشور برای یافتن کار و زندگی بهتر به کشور های همسایه مهاجرت کنند.

آدرس اینستاگرام کلاس اینترنتی ما - مومکا - MOMEKA.IR

باکس صفحه های مهم و مرتبط سایت

صفحه کلاس اینترنتی ما ( مومکا ) در آپارات – ورود به صفحه

کتاب مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی ( سال تحصیلی 1400-1399 ) – دانلود

صفحه حل کاربرگه های مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی – ورود به صفحه

کتاب های درسی پایه (کلاس) ششم ابتدایی (سال تحصیلی 1400-1399 ) – ورود به صفحه

ورود به کلاس اینترنتی ما (مومکا) – ورود به صفحه

ثبت نام در کلاس اینترنتی ما (مومکا) – ورود به صفحه

 

مقالات مرتبط

4 2 votes
ارزش و کیفیت مطلب
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات

من که راضی بودم خداهم ازتون راضی باشه

1
0
دوست دارید عقاید خود را با دیگران به اشتراک بگذارید؟x
()
x