گام به گام درس یازدهم نگارش ششم ابتدایی (شهدا خورشیدند) | وب سایت درس و مدرسه ( مومکا )

درس و مدرسه (مومکا) – پاسخ فعالیت های درس یازدهم کتاب فارسی نگارش ششم ابتدایی تحت عنوان شهدا خورشیدند که شامل املا و دانش ادبی، نگارش، کارگاه نویسندگی، درک متن و هنر و سرگرمی می باشد که در زیر آورده شده است، امید است که از آن بهره گرفته و استفاده لازم را ببرید.

گام به گام درس یازدهم نگارش ششم ابتدایی – شهدا خورشیدند

املا و دانش ادبی | نگارش  | کارگاه نویسندگی | درک متن | هنر و سرگرمی

درس یازدهم نگارش ششم ابتدایی  توضیح درس
درس یازدهم نگارش ششم ابتدایی  املا و دانش زبانی

پاسخ فعالیت های صفحه‌ی 68 نگارش ششم ابتدایی


1- شکل صحیح کلمات را انتخاب کنید.
الف) دانش آموزان ( انشای – انشاء) خود را در کلاس خواندند.
ب) معلم گفت: نام ( شهدای – شهداء) انقلاب ما در تاریخ جاویدان می ماند.

الف: انشای
ب) شهدای

2- با توجّه به متن درس، جدول زیر را کامل کنید.

ا ن ش ا
ح ا د ث ه
ز ی ب ا ی ی
چ ر ا غ ی
س ا ع ت

انشا – حادثه – زیبایی – چراغی – ساعت

3- در هر یک از جمله های زیر «شهید» به چه چیزی تشبیه شده است؟

 • شهدا خورشیدند.

خورشید

 • چون چراغی است که در خانه ما می سوزد.

چراغ – کنایه از روشنایی دهنده و گرم کننده محیط زندگی و خانه هاست.

 • چون شقایق سرخ است.

گل شقایق – سرخی خون شهدا منظور است.

درس یازدهم نگارش ششم ابتدایی  نگارش

پاسخ فعالیت های صفحه‌ی 69 نگارش ششم ابتدایی


1-  داستان زیر را تا سه سطر ادامه دهید.

از کوه بالا رفت. شقایق های وحشی در دسترس نبودند. با احتیاط جلو رفت و دسته ای از شقایق های سرخ را چید. کوله بارش سنگین بود. به سختی از کوه پایین آمد. کف پوتین سوراخ شده بود. کم کم هوا داشت تاریک می شد که به سنگر ها نزدیک شد. به سمت سنگر خودشان حرکت کرد. صدای ملکوتی را شنید که روحش را به پرواز در آورد با خوشحالی پرده سنگر را کنار زد ولی ناگهان ….

 • با تصویری روبه‌ رو شد که هرگز در گوشه ای از ذهن خود هم آن را تصور نمیکرد همه برگشته بودند انتظار داشت که شقایق را هنگام اذان به سجاده سید هدیه کند اما سید رفته بود و بغضی سنگین برای او به جا گذاشته بود میان دو احساس خود سرگردان بود با بغضش کنار می‌آمد یا اینکه خوشحال می‌شد از این که دیگر سید دردو غم و بغض را تجربه نخواهد کرد.
 • دید که همه دور هم جمع شده‌اند. جلوتر رفت و فهمید که یکی از همرزمانش مجروح شده و از بدنش خون زیادی رفته است. آری، آن صدای ملکوتی، شهادتین خواندنِ همرزمش بود. درحالی که لبخند بر لب داشت شهید شد و روحش به آسمان پَر کشید.

دوستان و همراهان گرامی، شما نیز می توانید متن های خود در مورد این بخش را در قسمت نظرات بنویسید تا به اسم خودتان در این بخش ثبت شود.

2- جمله های زیر را کامل کنید.

 • شهید همچون …
 1. داستانی است پر از حادثه و زیبایی ؛ از سلاله ی خورشیدی که گرمایش عظمت نور را به ضمیر مان می نشاند . نامش چون سنگ نشانه ای است بر راه که دل را به مقصود می رساند.
 2. گل لاله است که قطره‌های خونش مانندِ برگ‌های گل لاله فدای میهن شد.
 • شهدا چون کوه های…
 1. سر به فلک کشیده محکم و استوار مقابل دشمن جنگیدند و از جانشان گذشتند تا میهنمان همیشه سرفراز باشد و ناموسشان در امنیت کامل باشد.
 2. کوه‌های استوار در برابر دشمنان این آب و خاک ایستادند.
 • شهدا همیشه…
 1. زنده اند همان طور که خداوند در قرآن کریم می گوید «هرگز گمان مبر آن ها که در راه خدا کشته شده اند، مردگانند، بلکه زنده اند و نزد پروردگارشان روزی داده می شوند.
 2. زنده هستند و نزد پروردگارشان روزی می‌خورند.

دوستان و همراهان گرامی، شما نیز می توانید متن های خود در مورد این بخش را در قسمت نظرات بنویسید تا به اسم خودتان در این بخش ثبت شود.

درس یازدهم نگارش ششم ابتدایی  کارگاه نویسندگی

گزارش

گزارش نوعی نوشته است که در آن نویسنده اطّلاعاتی درباره‌ی موضوعی خاص در اختیار کسانی می گذارد که از آن آگاه نیستند.


پاسخ فعالیت‌های صفحه‌ی 70 نگارش ششم ابتدایی


1 در مورد یکی از شهدایی که میشناسید، گزارشی تهیه کنید و در دو بند بنویسید. (عنوان مناسبی برای گزارشتان پیدا کنید.)

سردار دل ها

قاسم سلیمانی (۲۰ اسفند ۱۳۳۵ – ۱۳ دی ۱۳۹۸) فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (IRGC) بود. او در طول جنگ ایران و عراق و پس از آن تا سال ۱۳۷۶، فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله کرمان بود. سپس، از سال ۱۳۷۶ تا زمان مرگ به‌عنوان فرمانده در نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فعالیت می‌کرد. وی در ۱۳ دی ۱۳۹۸ در هنگام خروج از فرودگاه بین‌المللی بغداد در طی عملیاتی بنام عملیات آذرخش کبود به دستور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، مورد حمله موشک پهپاد نظامی ارتش ایالات متحده قرار گرفته و به قتل رسید.

قاسم سلیمانی از فرماندهان مبارزه علیه داعش در عراق و سوریه است. داعش گروهی سلفی بود که پس از سقوط صدام در عراق و خلاء قدرت در این منطقه، پدید آمد. ایران برای حفظ امنیت و کنترل منطقه، مبارزه با این گروه را آغاز کرد. به نقل از خبرگزاری ایسنا، در سال ۲۰۱۱م نیرو‌های تحت فرمان سلیمانی از جمله لشکر فاطمیون و تیپ زینبیون جهت مبارزه با داعش و نیرو‌های شورشی راهی سوریه شدند. همچنین در سال ۲۰۱۴ شهر موصل به تصرف داعش درآمد و بغداد، پایتخت عراق نیز تا مرز سقوط پیش رفت؛ قاسم سلیمانی با سازماندهی بخشی از نیرو‌های حشد الشعبی نقش مؤثری در اخراج داعش از عراق داشت. حیدر العبادی نخست‌وزیر وقت عراق، از قاسم سلیمانی به عنوان یکی از اصلی‌ترین متحدان عراق در مبارزه با داعش نام برد. سلیمانی در نامه‌ای خطاب به آیت الله خامنه‌ای که ۳۰ آبان ۱۳۹۶ش در رسانه‌های ایران منتشر شد، پایان داعش را اعلام کرد و از برافراشته شدن پرچم سوریه در البوکمال از شهر‌های سوریه در نزدیکی مرز عراق خبر داد.

در مورد حاج قاسم سلیمانی لازم به ذکر است که ایشان از چهره های محبوب اسلامی بودند و همیشه در جنگ با ظالمان زمان مبارزه می کر دند و سنگری برای مظلومان جهان بود که بلاخره بدست آمریکای متجاوز به شهادت رسید وبا خون خود جهان را از خواب بیدار کرد.

همت، شهید والا مقام دفاع مقدس

محمد ابراهیم همت متولد ۱۲ فروردین ۱۳۳۴ در شهرضا است. وی علاوه براینکه که از فرماندهانِ ارشدِ سپاه پاسداران در جنگ ایران و عراق به شمار می‌آمد، معلم نیز بود. ابراهیم همت پس از انقلاب و در سال ۱۳۶۱ مدت کوتاهی را در جبهه جنگ لبنان و اسرائیل گذراند، سپس به ایران بازگشت و در جبهه‌های جنگ ایران و عراق در عملیات‌هایی، چون فتح‌المبین، بیت‌المقدس، رمضان و خیبر مسئولیت‌هایی را عهده‌دار بود که در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۶۲ در جزیره‌ی مجنون در جریان عملیات خیبر به شهادت رسید.

دوستان و همراهان گرامی، شما نیز می توانید پوسترها و روزنامه های دیواری خود در مورد این بخش را در قسمت نظرات وارد کنید یا برای نویشنده ارسال نمایید تا به اسم خودتان در این بخش ثبت شود.


پاسخ فعالیت‌های صفحه‌ی 71 نگارش ششم ابتدایی


2- گزارش ساده ای از آنچه امروز در مدرسه دیده اید، بنویسید.

 1. امروز سه شنبه بود و ورزش داشتیم و دوست داشتم که نفر اول کلاس شوم رفتم و خانم ورزش یعنی خانم حاتمی بهمن بالانس حرکت برعکس را یاد داد و گفت ای شلوغ شما نیز اگر متنی دارید برای ما در نظرات پایین بفرستید تا با اسم شما در همین مطلب منتشر شود.
 2. امروز سه شنبه است و امتحان ریاضی داشتیم سوالات به نظرم ساده بود اما می ترسیدم که چه میشود. وقتی معلمم برگه ها را تصحیح کرد به دنبال مسئول برگه ها بودم که زود برگه ام را داد .ولی! این متن رو یکی از دوستانمون برای ما فرستادن.
 3. امروز که میخواستم به مدرسه بیایند شب را کم خوابیده بودم به خاطر همین در اتوبوس خوابم می برد زودتر از موعد وارد کلاس شدم و به بچه های دیگر گفتم که چراغ ها را خاموش کنید تا وقتی که معلم می آید بخوابیم بچه‌هایی که خوابشان می‌آمد چراغ را خاموش کردند و در کنار همدیگر خوابیدیم ولی متأسفانه ناگهان معاون مدرسه آمد و همه ما را به باد کتک گرفت و ما را روانه حیاط کرد ناظم ما از هر یک از ما یک نمره از معدل انضباط کم کرد ولی بین خودمان باشد همه آنها برای ترساندن بچه ها بود و هیچ نمره کسر نشد.
 4. امروز وقتی با بچه هابازی “هندبال”می کردیم یکی از دوستانم برزمین افتاد ما رفتیم تابه خانم بهداشت یعنی خانم سرایلو بگوییم . خانم سرایلو پای دوستم را باند پیچی کرد ،من کنار دوستم نشسته بودم تا او احساس تنهایی نکند به خاطر اینکه همه ی بچه ها در حال بازی کردن بودند.من و دوستم درحال حرف زدن بودیم که یکهو خانم ورزش من را صدا زد و گفت : (دخترم بیاو با بچه ها هندبال بازی کن ). اگر چه نمره ی ورزشم کم می شد ولی من تصمیم گرفتم کنار دوستم بمانم تا او احساس تنهایی نکند. این متن را فائزه اردشیری برای ما فرستاده است.
 5. امروز یکشنبه بود و من و تعدادی از دوستانم مسابقه ی فوتسال تو مدرسه داشتیم ما رفتیم و با یک مدرسه ی دیگر بازی کردیم ولی متاسفانا ما باختیم ولی خوشحال بودیم که تا همین جا آمده بودیم این متن را امیر فرستاده است.
 6. ریحانه ی آذرمهر عزیز: امروز دوشنبه بود و کلاس وزش داشتیم من هم عضو تیم بسکتبال بودم و مسابقه ها شروع شده بود. مربی ما را به چند گروه تقسیم کرد و برای هر گروه یک سر گروه قرار داد و من هم یکی از آن ها بودم . معلم به ماسر گروه ها گفت که برای خود به نوبت یار انتخاب کنید و من هم از روی دوستی دوستانم را انتخاب کردم و از آن تصمیم
  بسیار پشیمان هستم.

3- فهم خود را از ضرب المثل «تو نیکی می کن و در دجله انداز …» در یک بند بنویسید.

تو نیکی می کن و در دجله انداز           که ایزد در بیابانت دهد باز

انسان ها تا می توانند باید بدون هیچ چشمداشتی به یکدیگر نیکی کنند و سعی کنند که به هم خیر برسانند و گره از کار دیگران باز کنند و در عوض خدای بزرگ در طول دوران زندگی در تمام سختی ها و مشکلات یاریگر آن ها خواهد بود و در مواقعی که فکرش را هم نمیتوان کرد چنان گره ای از مشکلات باز خواهد کرد که باعث تعجب و همچنین خوشنودی است.

دوستان و همراهان گرامی، شما نیز می توانید متن های خود در مورد این بخش را در قسمت نظرات بنویسید تا به اسم خودتان در این بخش ثبت شود.

درس یازدهم نگارش ششم ابتدایی درک متن

پاسخ فعالیت‌های صفحه‌ی 72 نگارش ششم ابتدایی


الف) در سال های گذشته با نشانه های ربط « امّا، ولی، و، نیز و … » آشنا شدید. حالا به جمله های زیر توجه کنید:

اگرچه هوا تاریک شده بود امّا پسرک به راحتی راه خانه را پیدا کرد.

اگرچه رسیدن به موفّقیت کار دشواری به نظر می رسد امّا با تلاش و پشتکار می توان به آن رسید.

کلمه ی مشخّص شده، یکی دیگر از کلمه هایی است که جمله ها را به یکدیگر ربط می دهد.

ب) متن زیر را با « که، و، اگرچه، امّا،ولی » کامل کنید.

در زمان های قدیم، یک گرگ و یک روباه با یکدیگر دوست بودند. گرگ در یک روز سرد زمستانی، هنگامی که برف سنگینی باریده بود، برای پیدا کردن غذا بیرون رفت. همین طور که دنبال غذا می گشت، به کوهی رسید و در آنجا روباه را دید که به کوه تکیه داده بود. گرگ گفت: «سلام روباه ای کاش تو هم با من به شکار می آمدی! اگرچه من همه جا را گشته ام؛ ولی چیزی پیدا نکرده ام.» روباه با لحن دوستانه ای گفت: «متأسّفم دوست عزیز! می خواهم به تو کمک کنم، اما باید این کوه را نگه دارم. اگر تو این کوه را نگه داری، من می روم و برای تو و خودم شام خوبی می آورم.»

سپس روباه به سمت گرگ پرید و گرگ هم به سمت کوه. ساعت‌ها گذشت ولی روباه برنگشت و دست و پشت گرگ خسته شده بود؛ امّا صبر کرد. بعد از مدّتی فهمید که روباه برنخواهد گشت.

درس یازدهم نگارش ششم ابتدایی هنر و سرگرمی

پاسخ فعالیت‌های صفحه‌ی 73 نگارش ششم ابتدایی


1- از روی سرمشق زیر، خوش خط و زیبا بنویسید.

به داد و دهش یافت آن نیکویی          تــــو داد و دهش کن، فریدون تویی

چنینیم یک سر، که و مِه هــمه         تو خواهی شبان باش، خواهی رمه


پاسخ فعالیت‌های صفحه‌ی 74 نگارش ششم ابتدایی


2- پاسخ سؤالات را در جدول بنویسید، سپس با حروف خانه های علامت دار، رمز جدول را پیدا کنید.

جواب سوال های صفحه ۷۴ نگارش ششم

 1. مهم ترین لغت نامه توسّط وی گردآوری و تألیف شد: دهخدا
 2. سراینده ی شعر درد عشقی کشیده ام که مپرس: حافظ
 3. از شاگردان نزدیک بوعلی سینا: بهمنیار
 4. به معنی واژه و کلمه: لغت
 5. کتابی که اطّلاعات گوناگونی در آن آورده شده باشد: دایرة المعارف
 6. درختی که باعث جاودانگی می شود: درخت علم
 7. سوره ای در قرآن به معنی ستایش: حمد
 8. به معنای غرفه و اتاق: حجره
 9. برای رسیدن به آن باید تلاش کرد: موفقیت
 10. پاداش نمازگزاران: بهشت
 11. به معنای اوّلین: نخستین

رمز جدول: ابوعلی سینا


👈 دانش آموزان و همراهان گرامی جواب سایر درس های کلاس ششم و تمامی مباحث هر درس، به صورت کامل در سایت موجود می باشد، برای دسترسی کافیست درس موردنظر را در گوگل سرچ کرده و در انتهای آن عبارت «مومکا» یا «درس و مدرسه» را نیز اضافه کنید.

🙆 اگر سوال یا پیشنهادی در رابطه با این درس داری، کافیه به انتهای این مطلب مراجعه کرده و هر چه دوست داری بنویسی.

اینستاگرام سایت درس و مدرسه - darsomadrese.com - مومکا

 
 
 

لینک صفحه های مهم و مرتبط و پیشنهادی سایت 

صفحه وب سایت درس و مدرسه ( مومکا ) در آپارات – ورود به صفحه

صفحه وب سایت درس و مدرسه ( مومکا ) در اینستاگرام – ورود به صفحه

صفحه وب سایت درس و مدرسه ( مومکا ) در تلگرام – ورود به صفحه

کتاب فارسی نگارش ششم ابتدایی ( سال تحصیلی 1400-1399 ) – دانلود

کتاب فارسی خوانداری ششم ابتدایی ( سال تحصیلی 1400-1399 ) – دانلود

صفحه مربوط به مطالب فارسی خوانداری ششم ابتدایی – ورود به صفحه

صفحه مربوط به مطالب فارسی نگارش ششم ابتدایی – ورود به صفحه

ورود به کلاس اینترنتی ما (مومکا) – ورود به صفحه

ثبت نام در کلاس اینترنتی ما (مومکا) – ورود به صفحه

 
 
 
 
 
 

مقالات مرتبط

درس یازدهم فارسی خوانداری ششم ابتدایی | شهدا خورشیدند | توضیح درس و حل فعالیت ها و دانش ادبی | کلاس اینترنتی ما (مومکا)

کلاس اینترنتی ما ( مومکا )  – بررسی کامل درس یازدهم کتاب فارسی پایه ششم ابتدایی تحت عنوان شهدا خورشیدند که شامل پاسخ فعالیت ها،…

نمونه گزارش پیشرفت تحصیلی توصیف عملکرد سامانه های سناد و سیدا دانش آموزان پایه ششم | متن تمامی درس ها | کلاس اینترنتی ما ( مومکا )

کلاس اینترنتی ما ( مومکا ) – متن نمونه گزارش پیشرفت تحصیلی توصیف عملکرد دانش آموزان پایه ششم ابتدایی در تمامی درس های این پایه…

4.2 17 votes
ارزش و کیفیت مطلب
guest
36 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
علی

خرها

سحر

عالییییییی بود ممنون

ژینو

خیلی خوب بود ممنون🌸

ژینو

خیلی خوب بود ممنون🌸

هدی

ممنونم.

یه بنده خدا

عالی با طعم پرتقالی🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊🍊❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

ریحانه

خوبه

پانته‌آ

فوق‌العاده مانند همیشه
موفق باشید🌟🌟

هانیه

خیلی خیلی خوب بود عالی و درست بودن👍👍💖

ساجده

عالیه واقعا دستتون درد نکنه هرکسی نظرش بده یعنی درست متوجه نشده دوباره بره ببینه

مماا

تکراری بود

محل

اخه این همه بی خلاقیتی

یاووز

خوب بود😉

محمد مهدی نصیری⭐

عالی بود ممنونم⭐⭐

Karimi

خوب نیست.مخصوصا قسمت نگارش،معنی نمیده اصلا🤪
در کل میتونم نمره خوب رو بدم🤮

سلار

😡😡😡😡

ســـــــاناز

خــیلی خـوب بــــود عــــــــــــالی :-* 😘👍👌👌👌💛

ســـــــاناز

از هر کس اینو نوشته مــــــمنون👉👌

ghazal

خیلی خوبه ممنون از برنامه خوب شما 🤗🤗🤗🥰🥰🥰😚😍😍

Asal(●~●)

ممنون خیلی خوب بود

گورخر

عالی بود

Last edited 5 ماه قبل by گورخر
حسین

عـــــالــــــــــی

ابولفضل احمدنیا

به نظر من خوب بود

آیدین

عالی

...........

سلام ممنونم که چند تا گزینه برای نوشتن داده بودید

😗😗😗

خیلی عالی و کامل بود
از هر کسی اینو نوشته ممنونم 😙😙😙😙

هانا

خیلی خیلی طولانی بود متنا

ریحانه آذرمهر

سوال ۲ کارگاه نویسندگی
امروز دوشنبه بود و کلاس وزش داشتیم من هم عضو تیم بسکتبال بودم و مسابقه ها شروع شده بود . مربی ما را به چند گروه تقسیم کرد و برای هر گروه یک سر گروه قرار داد و من هم یکی از آن ها بودم . معلم به ماسر گروه ها گفت که برای خود به نوبت یار انتخاب کنید و من هم از روی دوستی دوستانم را انتخاب کردم و از آن تصمیم
بسیار پشیمان هستم

ریحانه آذرمهر

خوبه ؟

...

نه

امیر

عالی

سلام

محمد

زهرا

خیلی عالی بود ممنونم ***تشکر

My1387

خیلی مطالب جالب و لذت بخشی بود واقعا لذت بردم

فاطمه ملاجمعه

😄😄😄😄😄😄