همکاری در فروش تولید محتوا - فروش نمونه سوال و پاورپوینت و اقدام پژوهی و درس پژوهی و فروش و خرید درسنامه و کسب در آمد از وب سایت درس و مدرسه - مومکا - darsomadrese.com

گام به گام درس نهم نگارش ششم ابتدایی (رنج هایی کشیده ام که مپرس) | وب سایت درس و مدرسه ( مومکا )

درس و مدرسه (مومکا) – پاسخ فعالیت های درس نهم کتاب فارسی نگارش ششم ابتدایی تحت عنوان رنج هایی کشیده ام که مپرس که شامل املا و واژه آموزی، نگارش و کارگاه نویسندگی می باشد که در زیر آورده شده است، امید است که از آن بهره گرفته و استفاده لازم را ببرید.

گام به گام درس نهم نگارش ششم ابتدایی – رنج هایی کشیده ام که مپرس

املا و دانش زبانی | نگارش  | کارگاه نویسندگی

درس نهم نگارش ششم ابتدایی  توضیح درس

 

درس نهم نگارش ششم ابتدایی  املا و دانش زبانی

پاسخ فعالیت های صفحه‌ی ۵۸ نگارش ششم ابتدایی


۱- واژه هایی را که در آنها یکی از شـکل های صدای / ز/ به کار رفته اسـت، از درس پیدا کنید و بنویسید.

ز : نیزه، قزوین، زمان، نزدیک، بزرگ، امروز، از، ارزش، روز، نزدیکان، هزاران، نیز، چیز، جز، زحمت، زهر، برگزیده ام
ض: ریاضی، ضعف
ظ: عظیم، تلفظ، حافظه، مظلومیت، ظالمین، لحظات، لحظه، منظور،حافظ
ذ: درگذشت

نکته: در سوال اول املا و دانش زبانی درس ششم نگارش ششم نیز چنین سوالی مطرح شده بود که در آن حرف ها و کلماتی که صدای /ص/ داشتند باید پیدا می شدند.

اصولا برای حل چنین سوالاتی می بایست تمام شکل های نوشتاری هر حرف را در پاسخ سوال مدنظر قرار داد که در این جا چهار  شکل نوشتاری صدای /ز/ جز جواب ها هستند.


پاسخ فعالیت های صفحه‌ی ۵۹ نگارش ششم ابتدایی


۲- مانند نمونه واژه های زیر را در جدول قرار دهید.

کلمه – فضلا – کتاب – متون – کلمات – فاضل- کُتُب- فصل – متن – فصول

کلمه کلمات
فاضل فضلا
متن متون
کتاب کُتُب
فصل فصول

۳- جدول زیر را کامل کنید.

واژه «نامه» واژه ی  جدید
کار + نامه = کارنامه
فرهنگ + نامه = فرهنگ نامه
لغت + نامه =  لغت نامه
زندگی + نامه = زندگی نامه
ماه + نامه = ماهنامه
روز + نامه = روزنامه
مبایعه + نامه = مبایعه نامه
قول + نامه = قول نامه
فصل + نامه = فصل نامه
واژه + نامه = واژه نامه

 

درس نهم نگارش ششم ابتدایی  نگارش

پاسخ فعالیت های صفحه‌ی ۶۰ نگارش ششم ابتدایی


۱- متن زیر را تا سه سطر ادامه دهید.
اگر به جای دوستان دهخدا بودم…

 • کتاب را می گرفتم و از او می‌خواستم تا کتاب را ادامه بدهد ولی چون عمر او رو به پایان بود و نمی توانست ادامه بدهد خودم با تلاش و کوشش و پشت کار ادامه می دادم با اینکه سخت بود.
 • بیشتر با او درباره لغت نامه اش صحبت و همکاری می کردم و از تبحّر او در ادبیات بیشتر استفاده می بردم. سعی می کردم زمان بیشتری را با او باشم تا از گنج وجود او بیشتر استفاده کنم که بعدها از نبود او حسرت نخورم. مردی بزرگ که لغت نامه ای بزرگ برای ما به یادگار گذاشت. باشد که با استفاده از واژگان زبان پارسی زحمات او ارج بنهیم.
 • اگر به جای دوستان دهخدا بودم همواره  از همنشینی با او بهره می‌بردم و سعی می‌کردم از علم او بیاموزم. همچنین تا جایی که از دستم بر می‌آمد به او در نگارش لغتنامه‌ی دهخدا کمک می‌کردم.

دوستان و همراهان گرامی، شما نیز می توانید متن های خود در مورد این بخش را در قسمت نظرات بنویسید تا به اسم خودتان در این بخش ثبت شود.

۲- واژه های زیر را به ترتیب حروف الفبا مرتّب کنید، سپس با استفاده از آن‌ها، یک بند درباره ی یکی از نام آورانی که می‌شناسید، بنویسید.

پایداری – جمع آوری – تحقیق- اندیشمندان – یادگار- آثار – تأثیرگذار- جاودانگی
آثار، اندیشمندان، پایداری، تأثیرگذار، تحقیق، جاودانگی، جوانمرد، یادگار
 • یکی از اندیشمندان تأثیرگذار ایرانی، دکتر حسابی است که از وی آثار و خدمات زیادی به یادگار مانده است. با تحقیق در خدمات علمی و فرهنگی متعدد دکتر محمود حسابی می‌توان به پایداری و جاودانگی نام او در تاریخ ایران پی برد. لازم به ذکر است که در کتاب استاد عشق، زندگینامه‌ی دکتر حسابی جمع‌آوری شده است.
 • ما باید به آثار اندیشمندان ایرانی و پایداری آنها در برابر شکست ها بیندیشیم. مانند علی اکبر دهخدا. آثار و اطلاعات دهخدا بر مردم تاثیر گذار بود. او برای لغتنامه تحقیق های فراوانی را انجام داد. آثار های او جاودانه است و اطلاعات و آگاهی های زیادی را جمع آوری کرده بود. من سعی میکنم از آثاری که از او به یادگار مانده است، استفاده کنم.
 • دهخدا بیشتر عمر خود را جمع آوری پرداخت و تحقیق های زیادی انجام می داد و آثار او جاودانگی دارد و تمام اندیشمندان او را تحسین می کنند و یادگار او همیشه در ذهن ما است و خواهد بود.‌‌
 • دهخدا برای آثاری که داشت بسیار زحمت کشیده بود او طی این ۴۸ سال بسیار تحقیق کرده بود و اطلاعات زیادی جمع اوری کرده بود این آثار او یک یادگاری از او است و اندیشمندان معتقدند اثار وی جاودان و ابدی خواهد بود.

دوستان و همراهان گرامی، شما نیز می توانید متن های خود در مورد این بخش را در قسمت نظرات بنویسید تا به اسم خودتان در این بخش ثبت شود.

درس نهم نگارش ششم ابتدایی  کارگاه نویسندگی

مقایسه

یکی از راه‌های تمرین در نوشتن، مقایسه است. مقایسه بیان شباهت ها و تفاوت های دو چیز است.


پاسخ فعالیت‌های صفحه‌ی ۶۱ نگارش ششم ابتدایی


۱- دو تصویر را با هم مقایسه کنید.
کارگاه نویسندگی صفحه 61 کتاب نگارش ششم ابتدایی- کلاس اینترنتی ما - مومکا - momeka.ir

 • وقتی دو تصویر را با هم مقایسه می‌کنیم می‌بینیم که هر دو، گل هستند و زیبایی خاصی دارند. اما اوّلین تفاوتی که به چشم می‌خورد نوع آنهاست؛ سمت چپ گل رز و سمت راست گل های لاله؛ تفاوت بعدی هم همین تک شاخه بودن گل رز در برابر شاخه‌های متعدد گل لاله است.
 • دو گونه گل دیده می شود؛ گل لاله و گل رز. هردو گونه این گل ها دارای رنگ ها ی مختلف هستند و معمولا در هر آب و هوایی رشد می کنند. در فرهنگ ما گل لاله نماد شهید و گل رز نماد عشق است.
 • بر هر شاخه ی گل رز معمولا چند گل وجود دارد، اما گل لاله تگ گل است. شکل این دو گل تفاوت دارد و لاله برخلاف رز معمولا به صورت مجموعه ای کاشته می شود. گل رز اغلب در همه فصل ها رشد می کند ولی لاله در فصل بهار رشد می کند.
 • تصویر سمت راست نماد انسانهایی است که با نژادهای گوناگون در کنار هم با آرامش زندگی میکنند از وجود هم بهره می برند ولی تصویر سمت چپ یک گل تنها رانشان می‌دهد که نماد انسانی است که بخاطر تکبر وخود بزرگ بینی از بقیه جدا مانده است مطمئنا از گلهای سمت راست آسیب پذیر تر است.
 • در شکل سمت راست گل های گوناگونی با رنگ های مختلف است اما در شکل سمت چپ گلی صورتی رنگ است البته مقایسه ی دیگر من این است که همه ی گل ها کنار هم زیبا هستند و اما شکل سمت چپ گلی تک است و به چشم انسان ها بسیار زیبا نمی اید.

دوستان و همراهان گرامی، شما نیز می توانید متن های خود در مورد این بخش را در قسمت نظرات بنویسید تا به اسم خودتان در این بخش ثبت شود.


پاسخ فعالیت‌های صفحه‌ی ۶۲ نگارش ششم ابتدایی


۲- شخصیت دهخدا را با یکی از نام آورانی که در کلاس پنجم با آن آشنا شدید، مقایسه کنید. تفاوت و شباهت آنها را در دو بند بنویسید.

تفاوت و شباهت فردوسی و دهخدا

لغتنامه دهخدا در نشر و گسترش و حفظ زبان مادری‌مان ماندگار است. بر اساس این گزارش، مریم حق روستا رئیس این دانشکده در سخنانی ابراز داشت: اینک که به بهانه بزرگداشت دو تن از این عزیزان و ادبا دور هم جمع شدیم بر آنیم که به پاس زحمات آنها در عرصه ادبیات با نگاهی منصفانه و خلاصه، از آن یاد کنیم، بی‌اساس نیست اگر دهخدا را به فردوسی معاصر بنامیم. مردی که حدود ۴۰ سال از زندگی خود را صرف نوشتن کتابی کرد که به جرات می‌توان گفت در حفظ زبان فارسی نقشی کمتر از فردوسی ندارد.

به گفته وی، لغت‌ نامه دهخدا در گسترش و حفظ زبان مادری مان ماندگار است. کسی که در از بین بردن بی‌سوادی نقش قابل ملاحظه‌ای در زمان خویش ب ثمر رساند.دهخدا با اشعار و گفتار خویش قسمت و خوی انسانی بشر پارسی را تلنگری می‌زند برای بیداری انسان است. حق روستا خاطرنشان کرد: دهخدا در نوشته‌های خود برای بیداری انسانی آزاد، برای گرفتن و تشخیص حق در تلاش است.

دهخدا زبان عربی و علوم دینی را در مدرسه حاج شیخ هادی نزد غلامحسین بروجردی فراگرفت و با تاسیس مدرسه عالی علوم سیاسی در آزمون ورودی آن شرکت کرد تا در زمره نخستین دانش آموختگان این رشته تازه وارد در کشور باشد. یکی از بزرگترین امتیازهای فردوسی ایمان به اصول اخلاقی است. فردوسی هرگز لفظ رکیک و سخن ناپسند در کتاب خود نیاورده، اندرزهای گرانبهای او گاه با چنان بیان موثری سروده شده است که خواننده نمی تواند خود را از تاثیر آن برکنار دارد.
تفاوت و شباهت رئییس علی دلواری و دهخدا

یکی از نام آورانی که در کتاب فارسی کلاس پنجم با آن آشنا شدیم رئیس علی دلواری در درس هشتم فارسی پنجم بود. هم دهخدا و هم رئیس علی هر دو از کودکی به ادبیات علاقمند بودند. هر دو سرشار از عشق به وطن بودند.

اما هر کدام از آنها در حیطه ای جداگانه برای دفاع از وطن می‌جنگیدند؛ رئیس علی دلواری با دشمنان خاک ایران مبارزه می‌کرد و دهخدا هم با آثار و دانش خود از فرهنگ ایران دفاع کرد. و در نهایت نام هر دوی آنها در تاریخ ایران، جاودان شد.

دوستان و همراهان گرامی، شما نیز می توانید متن های خود در مورد این بخش را در قسمت نظرات بنویسید تا به اسم خودتان در این بخش ثبت شود.

۳- فهم خود را از ضرب المثل «کار نیکو کردن از پر کردن است» در یک بند بنویسید.

 • مفهوم ضرب المثل کار نیکو کردن از پر کردن است این است که هرچه بیشتر تمرین کنیم و کارها را بیشتر تکرار کنیم، مهارتمان در آن کار افزایش می‌یابد و در نتیجه موفق می‌شویم.
 • هر اندازه کاری را بیشتر انجام دهی و تمرین و پیگیری بیشتری داشته باشی، در آن کار موفق تر خواهی بود، زیرا انسان تا زمانی که با انجام دادن پی در پی یک کار، در آن کار مهارت پیدا نکند، نمی تواند نتیجه ی خوبی بگیرد.
 • این ضرب المثل بر گرفته از داستان بهرام گور و کنیزک چینی در هفت پیکر نظامی است . مفهوم این مثل بر تمرین و مهارت زیاد اشاره دارد ؛ زیرا هر چقدر انسان برای انجام کاری تمرین داشته باشد ، مهارت بیشتری نیز کسب می کند و نتیجه ی بیشتری میگیرد.

👈 دانش آموزان و همراهان گرامی جواب سایر درس های کلاس ششم و تمامی مباحث هر درس، به صورت کامل در سایت موجود می باشد، برای دسترسی کافیست درس موردنظر را در گوگل سرچ کرده و در انتهای آن عبارت «مومکا» یا «درس و مدرسه» را نیز اضافه کنید.

🙆 اگر سوال یا پیشنهادی در رابطه با این درس داری، کافیه به انتهای این مطلب مراجعه کرده و هر چه دوست داری بنویسی.

اینستاگرام سایت درس و مدرسه - darsomadrese.com - مومکا

 
 
 

لینک صفحه های مهم و مرتبط و پیشنهادی سایت 

صفحه وب سایت درس و مدرسه ( مومکا ) در آپارات – ورود به صفحه

صفحه وب سایت درس و مدرسه ( مومکا ) در اینستاگرام – ورود به صفحه

صفحه وب سایت درس و مدرسه ( مومکا ) در تلگرام – ورود به صفحه

کتاب فارسی نگارش ششم ابتدایی ( سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ ) – دانلود

کتاب فارسی خوانداری ششم ابتدایی ( سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ ) – دانلود

صفحه مربوط به مطالب فارسی خوانداری ششم ابتدایی – ورود به صفحه

صفحه مربوط به مطالب فارسی نگارش ششم ابتدایی – ورود به صفحه

ورود به کلاس اینترنتی ما (مومکا) – ورود به صفحه

ثبت نام در کلاس اینترنتی ما (مومکا) – ورود به صفحه

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ما را در تلگرام دنبال کنید - تصویر لوگو ی تلگرام وب سایت درس و مدرسه - مومکا - darsomadrese.com

اینستاگرام سایت درس و مدرسه - darsomadrese.com - مومکا

4 11 votes
ارزش و کیفیت مطلب
guest
37 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرات
علی

عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی عالی بود ممنون ازشما که به فکر ما هستید

استاد محمد شیروانی

بسیار طولانی است من بهتر می نوشتم

ARMY

خیلی خوب بود و کامل🤗💜

ترنم

عالی بود

¿¿ -

خیلی طولانی نوشته بودن

به

بد

Pumkinsara

عالی🧡👌🙏

♥♥♥

💩💩💩💩💩

رکسانا

عالییییییییییی 🌺🌺🌺🌺🌺🌺⁦♥️⁩⁦♥️⁩⁦♥️⁩⁦♥️⁩⁦♥️⁩

یاسمن

سلام واقعا عالیه من که لذت بردم ⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩

گم نام

واقعا خیلی بعد بود

امیر

بسیار عالی بود ممنون

ناهید

ممنون 🐤

ناشناس

خیلی عالی بودی

ایلیا

عالی بود متشکرم.

خانواده

خیلی خوب بود و جواب ها کاملاً واضح بود و خیلی عالی بودند .
خیلی ممنون😇😊🙂

السا

خیلی عالیه

قاسم

عالی بود
مرسی

ناشناس

۰

عالی

عالی

ROUNAK

عالی بود . ممنون بابت سایت خوبتون . همچنین بابت مطالب اموزنده تون .

ROUNAK

عالی

یسنا

سلام خیلی عالی بود

ناشناس😐💔

👍خوب

Last edited 1 سال قبل by ناشناس😐💔
اوین

سلام خوب بود پیشنهادش میکنم اما متناسب مثل سوال۲صفحه ی ۶۰زیاده و تو کتاب جا نمیشه.

سارا فرقانی اصل

سلام عالی بود لایک دارید

سارا فرقانی اصل

خوب بود

نیکا

سلام
خیلی عالی بود من رازی بودم ممنون از سایت خوبتون
خیلی کمکم کرد و کارم رو راحت کرد😊
من هروقت میخوام نگارشم رو حل کنم میام در این سایت و اگر سوالی رو بلد نبودم پیدا میکنم باز هم ممنونم 😊😘
خدا حافظ 👋🏻👋🏻👋🏻

امیر محمد بشیری

عالی بود

مهدی طای

کمکم کرد

خخخخخخ

هههههه

بنیتا

جوابش خوب بود کمکم کرد

آیدا

خوب بود

ترمه

من عاشق این سایت هستم خیلی به آدم کمک می‌کنه🙏🏻🌹
همیشه که نمیتونم سوالی رو حل کنم فقط میام همینجا🤗🤗
پیشنهاد میکنم شما هم امتحان کنید🥰

ناشناس

عالی بود😍❤

ناشناس

جواب سوالات خوب بود😊

سپیده

بسیار عالی بود من برترین استفاده رو ازش کردم
از شما میخوام یه سری بزنید عالیه 👌🏻

37
0
دوست دارید عقاید خود را با دیگران به اشتراک بگذارید؟x
()
x